KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 10933035
*
nr 1093 3035
Anna Gardell-Ericson
(1853-1939), Sverige
Akvarell, Anna Gardell-Ericson (1853-1939), Ekeby gård, Rottneros, 'Gösta Berlings saga', 63x47
Kondition: skadad duk
Anna Gardell-Ericson, svensk målare född i Visby 1853, död i Stockholm 1939.
Utrop:
6.000 kr
Såld:
12.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 februari 2017
kl 20:34:44
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/2 14:24:17
1
4.000 kr
27/2 20:07:48
2
5.400 kr
27/2 20:11:57
2
6.800 kr
27/2 20:27:29
3
4.800 kr
27/2 20:27:30
2
5.000 kr (Budbetjänt)
27/2 20:27:39
3
5.800 kr
27/2 20:27:39
2
6.000 kr (Budbetjänt)
27/2 20:27:48
3
8.400 kr
27/2 20:28:20
2
Vinnande bud
27/2 20:28:55
3
9.600 kr
27/2 20:28:55
2
9.800 kr (Budbetjänt)
27/2 20:29:02
3
10.500 kr
27/2 20:29:02
2
11.000 kr (Budbetjänt)
27/2 20:29:44
3
12.000 kr
27/2 20:29:44
2
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Klassiska
27 feb
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
Anna Gardell-Ericson
Anna Gardell-Ericson, svensk målare född i Visby 1853, död i Stockholm 1939.
Läs mer om Anna Gardell-Ericson
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller anna gardell-ericson ekeby gård rottneros svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
7238 Akvarell
Björn Blomberg (1925-2003), "Snöbyar, Torneträsk"...//
Auktionen avslutas
i övermorgon
13 maj kl 20:20
-
7117 Akvarell
Carl Anton (f. 1933), Sverige. Gamla Stan. Signera..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
13 maj kl 20:36
-
7118 Akvarell
Carl Anton (f. 1933), Sverige. Kustbild. Signerad...//
Auktionen avslutas
i övermorgon
13 maj kl 18:23
-
7019 Akvarell
Elis Aidanpää, fjällmotiv. Signerad, daterad 64, a..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
13 maj kl 18:56
-
7124 Akvarell
födelsedagstavla, 1800-tal, björkram, 32x38 cm, yt..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
13 maj kl 18:24
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
13 maj kl 19:06
*
Anna Gardell-Ericson
Kondition: skadad duk
Anna Gardell-Ericson, svensk målare född i Visby 1853, död i Stockholm 1939.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Klassiska
Läs mer om Anna Gardell-Ericson
nr 1093 3035
Anna Gardell-Ericson
(1853-1939), Sverige
Akvarell, Anna Gardell-Ericson (1853-1939), Ekeby gård, Rottneros, 'Gösta Berlings saga', 63x47
Kondition: skadad duk
Anna Gardell-Ericson, svensk målare född i Visby 1853, död i Stockholm 1939.
Utrop: | 6.000 kr |
---|---|
Såld: | 12.500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 februari 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/2 14:24:17 | 1 | 4.000 kr |
27/2 20:07:48 | 2 | 5.400 kr |
27/2 20:11:57 | 2 | 6.800 kr |
27/2 20:27:29 | 3 | 4.800 kr |
27/2 20:27:30 | 2 | 5.000 kr (Budbetjänt) |
27/2 20:27:39 | 3 | 5.800 kr |
27/2 20:27:39 | 2 | 6.000 kr (Budbetjänt) |
27/2 20:27:48 | 3 | 8.400 kr |
27/2 20:28:20 | 2 | Vinnande bud |
27/2 20:28:55 | 3 | 9.600 kr |
27/2 20:28:55 | 2 | 9.800 kr (Budbetjänt) |
27/2 20:29:02 | 3 | 10.500 kr |
27/2 20:29:02 | 2 | 11.000 kr (Budbetjänt) |
27/2 20:29:44 | 3 | 12.000 kr |
27/2 20:29:44 | 2 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Klassiska
27 feb
Klassiska
PÃ¥ vÃ¥r klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byrÃ¥ar och bokskÃ¥p, svenskt och utländskt äldre och modernt mÃ¥leri, silver, 1900-talsdesign av A ...Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
Anna Gardell-Ericson
Anna Gardell-Ericson, svensk mÃ¥lare född i Visby 1853, död i Stockholm 1939.Läs mer om Anna Gardell-Ericson
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller anna gardell-ericson ekeby gård rottneros svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
7238 Akvarell
Björn Blomberg (1925-2003), "Snöbyar, Torneträsk"...//
Auktionen avslutas
i övermorgon
13 maj kl 20:20 -
7117 Akvarell
Carl Anton (f. 1933), Sverige. Gamla Stan. Signera..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
13 maj kl 20:36 -
7118 Akvarell
Carl Anton (f. 1933), Sverige. Kustbild. Signerad...//
Auktionen avslutas
i övermorgon
13 maj kl 18:23
-
7019 Akvarell
Elis Aidanpää, fjällmotiv. Signerad, daterad 64, a..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
13 maj kl 18:56 -
7124 Akvarell
födelsedagstavla, 1800-tal, björkram, 32x38 cm, yt..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
13 maj kl 18:24 -
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
13 maj kl 19:06